EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA wrzesień 2023

Muzyka organowa, to niezwykła forma artystycznego wyrazu, która od wieków zachwyca swoim głębokim brzmieniem i potężną obecnością. W niedzielę, 10 września, w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa (#EDD), zapraszamy na koncert w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zamartem (woj. kujawsko-pomorskie), będący wyjątkową prezentacją organów, które odzyskał kształt i dźwięk sprzed blisko 250 lat. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organy, uważane za królowe instrumentów, posiadają nie tylko imponujący wygląd, lecz także zdolność poruszenia ludzkich serc poprzez swoje unikalne dźwięki. Od subtelnych, delikatnych brzmień po gwałtowne akordy, organy mają niesamowitą zdolność wyrażenia szerokiej palety emocji.

Z przyjemnością informujemy o nadchodzących wydarzeniach kulturalnych, które są wyrazem pamięci o tradycjach muzycznych. W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa serdecznie zapraszamy na prezentację, zrekonstruowanych zabytkowych organów oraz koncerty organowe. Wydarzenia odbędą się w niedzielę, 10 września 2023 roku, o godzinie 14:00 oraz w niedzielę, 24 września 2023 roku, o godz. 16.00 w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Zamartem, przy ul. Klasztornej 2.

Tematem przewodnim spotkań będzie Rzemiosło organowe i muzyka – współczesne odzwierciedlenie dziedzictwa niematerialnego. Prace renowacyjne, które trwały od 2018 do 2023 roku, doprowadziły do przywrócenia organom ich dawnej świetności. To nie tylko możliwość doświadczenia organmistrzowskiej pracy, ale również kontynuacja rzemieślniczej tradycji, która przetrwała wieki.

Wykonawcami koncertów, podczas których zabrzmi repertuar charakteryzujący brzmienie instrumentu sprzed 250 lat będą 10 września 2023 Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa, zaś 24 września 2023 – Krzysztof Urbaniak. Odbiorcy będą mieli okazję posłuchać subtelnych tonów i gromkich akordów, które oddadzą głębię możliwości tych siedemnastogłosowych organów. Koncerty poprzedzone zostaną wprowadzeniem w historię świątyni oo. Bernardynów oraz plenerową wystawą, która ukazuje kulisy pięcioletnich prac nad rekonstrukcją organów. Wystawie towarzyszy promocja płyty CD nagranej na zamarckich organach z towarzyszeniem zespołu viol oraz śpiewu gregoriańskiego.

Pierwsza prezentacja organów zostanie zrealizowana w czasie uroczystości odpustowej ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, której od XVIII wieku, towarzyszy jej niezmiennie muzyka liturgiczna, wykonywana przez miejscowych organistów.

Najmłodszych natomiast, w szczególności uczniów szkoły podstawowej w Zamartem, w poniedziałek 25 września 2023 zapraszamy na prezentację „Co w organach piszczy? Co w Zamartem dzwoni?”. Dzieci zapoznają się z tajnikami konstrukcji organów, obejrzą warsztat pracy organisty, a także samodzielnie pograją na piszczałkach.

Serdecznie zapraszamy!